Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Oświadczenie nadzoru archeologicznego dotyczące prac archeologicznych prowadzonych przed kościołem pw. Św. Klary w Dobrej

Ocena 0/5

Publikujemy poniżej treść oświadczenia mgr archeologii Mateusza Szeremety oraz pracowników Działu Archeologii Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, dotyczące podawania do publicznej wiadomości nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji, związanych z prowadzonymi pracami archeologicznymi przed kościołem pw. Św. Klary w Dobrej:

Prowadzący badania mgr archeologii Mateusz Szeremeta oraz pracownicy Działu Archeologii MAH w Stargardzie pragną poinformować, że prowadzony przez nas nadzór archeologiczny przy kościele parafialnym pw. św. Klary w Dobrej wykonywany jest zgodnie z metodyką prac ziemnych przyjętą dla tego typu działań. 

Opublikowany w dniu 19.08.2023 r. na stronie grupy „Misja Skarb” krótki reportaż wprowadził widzów w błąd, co było wynikiem znikomej wiedzy w tej dziedzinie, zbyt impulsywnego podejścia oraz braku weryfikacji informacji. 

W trakcie badań nie odkryto ludzkich szczątków, co potwierdziła wstępna analiza antropologiczna, a wszystkie odkryte kości tj. 77 fragmentów należą do zwierząt domowych, gospodarczych i ryb. 

Nie natrafiono również na same pochówki, ponieważ aktualnie wykop obejmuje teren nieistniejącej zabudowy mieszkalno-gospodarczej znajdującej się wzdłuż współczesnej ul. Bohaterów Westerplatte. 

Udało się natomiast uchwycić pozostałości budynków wzniesionych techniką w konstrukcji szachulcowej, które zostały zadokumentowane oraz poddane będą eksploracji w najbliższych dniach.

Kierownik prac archeologicznych Mateusz Szeremeta zaprasza wszystkich zainteresowanych „znawców i ekspertów” w dziedzinie badań wykopaliskowych na studia archeologiczne, ponieważ obecna sytuacja wykazała, że wiedza akademicka jest cenniejsza niż doświadczenie poszukiwania „skarbów”.

mgr archeologii Mateusz Szeremeta 
oraz pracownicy Działu Archeologii MAH w Stargardzie 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.