Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Piątek, 12 kwietnia 2024
Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor

Komunikat Nr 01/2023 Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łobzie

Ocena 0/5

KOMUNIKAT NR 01/2023

Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łobzie do właścicieli, 
zarządców i użytkowników obiektów budowlanych dotyczący instalowania, na budynkach mieszkalnych,
odnawialnych źródeł energii służących do wytwarzania energii elektrycznej

 

W związku z planowanymi kontrolami przez organy nadzoru budowlanego instalacji odnawialnych źródeł energii na budynkach mieszkalnych Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Łobzie zwraca uwagę na najważniejsze aspekty prawne:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021r. poz. 2351, z późniejszymi zmianami) instalowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych (do 50 kW) nie wymaga ani decyzji o pozwolenie na budowę ani zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Instalacje o mocy do 6,5 kW nie podlegają wymogowi uzgodnień pod kątem ochrony przeciwpożarowej (art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c w/w ustawy). Jedynym wymogiem jest zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji u operatora (zgłoszenie, o którym mowa w art. 7 ust. 8d4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022r. poz. 1385 z późniejszymi zmianami)).

Urządzenia fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW, stosuje się obowiązek uzgodnienia projektu tych urządzeń z rzeczoznawczą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej przed wykonaniem robót budowlanych.

Objęcie kontrolą instalacji odnawialnych źródeł energii służących do wytwarzania energii elektrycznej na budynkach mieszkalnych, ma na celu zmobilizowania instalatorów do jeszcze większej dbałości o wykonanie instalacji, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa najmniejszych inwestorów, jakimi są użytkownicy domów i lokali mieszkalnych oraz do praktykowania na rynku uczciwej konkurencji.

Karolina Baryluk
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łobzie

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.