PSZOK znajduje się na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Dobrej
godziny otwarcia:
poniedziałek: 13.00 - 17.00
czwartek: 13.00 - 17.00
ostatnia sobota m-ca: 9.00 - 13.00
REGULAMIN PUNKTU SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH
§ 1. Regulamin określa zasady przyjmowania odpadów komunalnych przez Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanego na działce nr 336/2 obręb Bienice (oczyszczalnia ścieków w Dobrej) zwany dalej PSZOK lub punkt.
§ 2. Przyjęcia odpadów komunalnych, zwanych dalej odpadami dokonuje upoważniony pracownik PSZOK.
§ 3. Do PSZOK przyjmowane są nieodpłatnie odpady komunalne dostarczone przez mieszkańców Gminy Dobra z terenów zamieszkałych, po okazaniu przez nich dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie Gminy Dobra (np. dowód osobisty, umowa najmu , potwierdzenie dokonywania opłat za odpady).
§ 4. Korzystający z PSZOK zobowiązani są do przestrzegania niniejszego Regulaminu i poleceń pracownika punktu.
§ 5. Rodzaje odpadów komunalnych przyjmowanych do PSZOK:
a) papier i tektura
b) metal
c) tworzywa sztuczne
d) szkło
e) opakowania wielomateriałowe
f) odpady ulegające biodegradacji, w tym bioodpady
g) przeterminowane leki
h) chemikalia (farby, rozpuszczalniki ,oleje odpadowe itp.)opakowania po środkach ochrony roślin ( do 1 litra)
i) zużyte baterie i akumulatory
j) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – kompletny (w całości)
k) meble i odpady wielkogabarytowe
l) zużyte opony niepochodzące z działalności gospodarczej lub rolniczej (np. opony od samochodów osobowych, motorowerów, motocykli, rowerów, wózków itp.)
m) odpady zielone (gałęzie rozdrobnione)
n) odpady budowlane i rozbiórkowe z remontów prowadzonych samodzielnie, za wyjątkiem odpadów zawierających azbest w łącznej ilości nie większej niż 200 kg na rok od właściciela nieruchomości, które należy dostarczyć selektywnie z podziałem na:
1) odpady z betonu i gruzu betonowego
2) odpady z gruzu ceglanego
3) odpady ceramiczne i elementy wyposażenia ( sanitarne, terakota, glazura, kawałki płyt gipsowo-kartonowych itp.)
Odpady, które nie spełniają ww. definicji (np. z budów) oraz nadwyżka odpadów budowlanych i rozbiórkowych, będą odbierane na koszt właściciela przez prowadzącego PSZOK wg ustalonych cen.
§ 6. Pracownik PSZOK nie wyjmuje, nie rozładowuje przywiezionych odpadów, lecz wskazuje przekazującemu odpady komunalne miejsce, gdzie mają być złożone , lub do którego kontenera należy je wrzucić.
§ 7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach , np. zagrożenie epidemiologiczne, przyjmowanie odpadów do PSZOK może być wstrzymane.
§ 8. Odpady dostarczone do PSZOK muszą być posegregowane. Nie mogą być zmieszane i zanieczyszczone innymi odpadami. Opakowania po substancjach niebezpiecznych, płynnych winny być nieuszkodzone. Dostarczający odpady w workach na żądanie obsługi PSZOK zobowiązany jest otworzyć worek z odpadami, w celu weryfikacji jego zawartości.
§ 9. W PSZOK nie będą przyjmowane odpady w ilościach wskazujących na pochodzenie z innego źródła, niż wytworzone na terenie nieruchomości zamieszkałej przez jej mieszkańców oraz odpadów niezidentyfikowanych, niewiadomego pochodzenia.
§ 10. Obsługa PSZOK ma prawo odmówić przyjęcia odpadu, jeśli byłoby to sprzeczne z przepisami prawa oraz mogłoby zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.